משרד עורך דין

תביעה על נשיכת כלב

להערכת סיכויי תביעתך:

שם
דוא"ל
טלפון
הודעה
משרד עורכי דין - פרטי התקשרות

החוק:
האחריות לנזקי גוף אשר נגרמו על ידי כלב מוסדרת בסעיפים 41 א. – 41 ג. לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] הקובעים כדלקמן:


41א. "בתובענה בשל נזק לגוף שנגרם על ידי כלב, חייב בעליו של הכלב או מי שמחזיק בכלב דרך קבע (להלן — הבעלים) לפצות את הניזוק, ואין נפקא מינה אם היתה או לא היתה התרשלות מצדו של הבעלים.

41ב. בתובענה לפי סימן זה לא תהא הגנה לבעלים, אלא אם כן הנזק נגרם עקב אחד מאלה — (1) התגרות של הניזוק בכלב; (2) תקיפת הניזוק את הבעלים, את בן זוגו, הורו או ילדו; (3) הסגת גבול של הניזוק במקרקעין של הבעלים.

41ג. אין סימן זה גורע מזכויות אחרות לפי פקודה זו או לפי כל דין אחר".


מכאן שהמחוקק הסדיר באופן מפורש חיקוק הנוגע לנשיכת כלב. יצוין, כי קיימת פסיקה לא מעטה בעניין זה.

נראה לי כי ניתן לצרף לחיקוק זה גם את סעיפים 35 ו-36 לפקודת הנזיקין העוסקים בעוולת הרשלנות, ולהסתמך על כל אלה במקרה היזק על ידי כלב. לעניין הפנים הרבות בהן עסקה הפסיקה באחריות בעלי הכלבים כמזיקים, תוכלו לעיין באתר זה ולהתרשם מרוחב היריעה.

 

מקרה דוגמא

הסגת גבול אומצה בפסיקה אף בחדירה לתחום האווירי של מקרקעי הזולת. על כן אדם שעובר ברחוב ושומע מבית פרטי או חצר של בית קרקע כלב נובח ורוצה לראות מדוע ו/או מעוניין ללטף את הכלב, עליו לדעת כי עצם ההתכופפות שלו והכנסת ראשו ו/או ידו לחצר הבית הינה בבחינת הסגת גבול. במקרה מעין זה במידה והכלב יתקוף את האדם, תקום לבעל הכלב עילת הסגת הגבול שיכולה לפתור אותו  מאחריות ו/או להקטין את מידת הפיצוי שיחויב לשלם.

מאמרים נוספים בנושא:

פיצוי של 192,500 ש"ח לבת שנתיים ואמה בשל נשיכת כלב

16.2.2014

 

בית משפט השלום בראשון לציון פסק פיצוי לקטינה שננשכה על ידי כלב וכן לאמה שנכחה בעת האירוע.

 

פגיעה ונזקים מכלבים – מידע כללי

 

16.2.14
ההסדר המשפטי בישראל קובע אחריות מוחלטת לבעלים של הכלב או המחזיק בו לכל נזק גוף שנגרם ע"י הכלב למאן דהוא. לכן, חשוב שתקראו היטב את המאמר שלפניכם, לפני שתחליטו להפוך לבעליו המאושר של כלב.
פקודת הנזיקין, בסעיפים 41א¬-41ג, קובעת כך:
 

ננשך ע"י כלב ויפוצה ב- 292,732 ₪!!!

15.1.2014

 

במקרה זה, התובע אשר הינו עובד במוסך, ננשך ע"י כלב, אשר לטענתו, היה של מעסיקיו, בעלי המוסך. כתוצאה מנשיכה זו נפגע התובע בידו ומומחה ביהמ"ש קבע לו 10% נכות תפקודית  צמיתה.

 

תלמידה ננשכה ע"י כלב ותפוצה ב- 32,000 ₪!

 

התובעת הינה קטינה, אשר ננשכה ע"י כלב בעת ההפסקה בבית הספר. לטענת התובעת, מדובר בכלב השייך לזוג ג'ודי שלום ניר מוזס וסילבן שלום (להלן: "הנתבעים").

 

קטין הותקף ע"י כלב ופוצה ב- 25,500 ש"ח!

11.2.2014

בית המשפט השלום פסק לקטין בן 8 שננשך על ידי כלב, פיצוי בסך של כ-25,500 ש"ח.

 

ביטוח דירה וכיסוי למקרה של נשיכת כלב

מאמר זה עוסק בשאלה, האם פוליסת ביטוח מכסה מקרים בהם כלב נושך אדם מחוץ לחצר ביתו של בעליו, ובעל הכלב מכוסה בביטוח דירה, הכולל אחריות כלפי צדדים שלישיים?

 

פיצוי לאדם שננשך על ידי כלב

בית משפט השלום קיבל תביעתו של אדם לפיצוי בגין נשיכת כלב, בסך של 12,000 ₪, אשר בעליו לא חסם את פיו בזמם כדרישת החוק.

 

פיצויי בגין נשיכת כלב

במידה וננשכת על ידי כלב, עליך לדעת כי קיים חוק אשר בגינו תוכל לתבוע פיצויים מבעל הכלב (במידה ואין המדובר בכלב משוטט ללא בעלים).

בשנת 2002 חוקק חוק להסדרת הפיקוח על כלבים, התשס"ג-2002. מטרת החוק,  להסדיר את החזקתם של כלבים בישראל. החוק נחקק בישראל, בעקבות הצעת חוק מטעם משרד החקלאות.

 

קנס לאדם שלא מטפל בכלבו

הבעיה של חיות מחמד שאנשים נוטלים לביתם ומגדלים אותם ואחר זמן נוטשים אותם או מטפלים בהם שלא כראוי, הינה בעיה שהולכת ומחמירה עם הזמן.

על מנת לנסות ולמנוע מצב בו אנשים אינם מטפלים כראוי בכלביהם קבעה ועדת חוקה חוק ומשפט כי אדם שלא מעניק לחיית המחמד מזון ומים בכמות מספיקה ייקנס ב- 1,000 ₪.

 

חובה על המחזיק כלב לטייל עימו

משפחות רבות מחזיקות כלבים בביתם וזאת מאחר וילדי המשפחה ביקשו מההורים כלב כמתנת יום הולדת. ברוב המקרים יוצא שהילדים נהנים מהכלב ודואגים לו מספר ימים אחרי הקניה, אולם אחר כך שוכחים הם מהטיפול הקבוע שהכלב דורש וההורים נשארים היחידים שדואגים לכלב, למזונו ולטיול היומי עימו.

 

היזק על ידי כלב בחצרו


אדם המלטף כלב שאינו שלו והמצוי בחצר בעליו, והאדם ניזוק על ידי הכלב, מה דינו? האם בעליו של הכלב חייב לפצות את הניזוק, מהסיבה שהכלב היה מצוי בשטח החצר?

 

פיצויים בגין נשיכת כלב

 

בפס"ד תק 4515-01-10 נדון מקרה בו אישה ננשכה ע"י כלב, אשר בעליו לא קשרו אותו ולא שמו מחסום לפיו (להלן: "התאונה").

 

ננשכת ע"י כלב? – מגיע לך פיצוי

המצב המשפטי בעבר היה שאדם אשר ננשך ע"י כלב, היה צריך להגיש את תביעתו בעילה של עוולת הרשלנות נגד בעל הכלב, ולהוכיח כי הכלב הוא חיית בר מסוכנת ומועדת. אם הוכיח האדם כי הכלב הוא מועד, או אז עובר נטל ההראיה אל כתבי הנתבע, בעל הכלב, שלא התרשל בשמירה על כלבו. סעיף 40 לפקודת הנזיקין קבע כי נטל הראיה יועבר אל כתבי הנתבע. הסעיף קובע שמי אשר מחזיק חיית בר בבית מודע לכל הסיכונים שהיא גורמת ולכן אם היא תגרום לנזק, אותו אותו אדם ישא בתוצאות.

 

תביעה עקב נשיכת כלב

על כלב נאמר "ידידו הטוב של האדם", אך מסתבר שלא תמיד כך הוא. לצערנו, גם כלבים עלולים לגרום לנזקים קשים הן בגוף והן בנפש. לאחרונה, ניתן פס"ד בתביעה שהגישה בחורה צעירה כנגד נתבע שכלבו גרם לה לחבלות קשות בפניה ולנזק נפשי חמור.

 

בעליה של כלבה שנשכה כלב ישלם פיצוי

מדובר במקרה בו זוג בעלי כלב פינצ'ר הגישו תביעה לבית משפט לתביעות קטנות כנגד שכנם (ת.ק. 2084/08), בעליה של כלבת רועה גרמני, אשר נשכה במספר הזדמנויות את הפינצ'ר ופצעה אותו.

 
לראש העמוד ↑