משרד עורך דין

ועדות רפואיות של משרד הבטחון

להערכת סיכויי תביעתך:

שם
דוא"ל
טלפון
הודעה
משרד עורכי דין - פרטי התקשרות
מאמרים נוספים בנושא:

סמכותה של הועדה הרפואית העליונה במשרד הביטחון

המדובר בערעור על החלטת הוועדה הרפואית העליונה של משרד הביטחון. השאלה שעמדה במרכז הערעור נגעה לסמכות הוועדה הרפואית העליונה לשנות דרגת נכות צמיתה שנקבעה בעבר ביחס לפגימה שכלל לא נדונה, ולא הייתה יכולה להיות נדונה, בוועדה הרפואית מהדרג הראשון שעל החלטתה הוגש הערעור לוועדה העליונה.

 

הרכב המומחים בוועדה הרפואית מטעם משרד הביטחון

 

מקרה שהיה כך היה: בחודש מרץ 2000, במהלך שירותה הצבאי של המבקשת, נפגעה היא בשתי הזדמנויות שונות. הפגיעות אירעו במסגרת טיול יחידתי בו השתתפה המבקשת וכן בעת שהייתה בדרכה לבסיס. בעקבות פנייתה של המבקשת לקצין התגמולים על מנת שתוכר כנכה על פי חוק הנכים, קבעה ועדה רפואית ביום 24.1.01 כי למבקשת נותרה נכות צמיתה בשיעור של 15%. הרכבה של הוועדה הרפואית האמורה כלל שני אורטופדים ונוירולוג.

 

הזכות לטעון בפני ועדה רפואית עליונה

 

המדובר בבקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי, אשר דחה את ערעור המבקש על החלטת וועדה רפואית עליונה ע"פ חוק הנכים (תגמולים ושיקום), לפיה לא הוכרו טענות המבקש להחמרה ולנכות. המבקש נפגע ברגלו במהלך שירותו הצבאי ובעקבות כך הוכר כנכה צה"ל בדרגת נכות של 1%. מספר שנים לאחר מכן, פנה המבקש בתביעה להכרה בהחמרת נכותו וכן להכרה בנכות מוסבת בברך שמאל ובעמוד השדרה, שנגרמו לטענתו כתוצאה מהנכות המוכרת. ועדה רפואית שבדקה אותו, קבעה כי אין קשר סיבתי בין הפגיעה ברגל, לבין פגיעותיו החדשות של המבקש.

 

 

זכות הנבדק לנוכחות אדם נוסף בוועדות רפואיות


בפס"ד ע"ו (ת"א) 2259/09 מרק גבאי נ' משרד הביטחון- אגף השיקום –קצין תגמולים דחה בית המשפט המחוזי  את הערעור כנגד החלטת קצין התגמולים, הן באשר לממצאים ולקביעות הרפואיות והן באשר לעובדה שהוועדה לא אפשרה לב"כ המערער להיות נוכח בבדיקתו השניה של המערער.

 

נוכחות עורך דין בעת בדיקה בועדות משרד הביטחון

 

ועדות משרד הביטחון נוהגות לא לאפשר לעורך דין להיות נוכח בעת בדיקת הלקוח הנבדק. לא ברור מניין סמכות הועדות לקבוע זאת, ועוד יותר לא ברור מדוע נוכחותו של עורך הדין מפריעה לועדה ומה בעצם רוצה הועדה להשיג בכך.

 

 

סמכויות ועדה רפואית עליונה

דובר במקרה בו חייל ששירת במלחמת לבנון השניה ונפגע בברכו הימנית. קצין התגמולים קבע את נכותו הצמיתה בגין פגימה זו בשיעור 10%. החייל (להלן: "המערער") הגיש ערעור על קביעה זו לוועדה רפואית עליונה.

 

 
לראש העמוד ↑