משרד עורך דין

הכרה בנפגע כנכה

להערכת סיכויי תביעתך:

שם
דוא"ל
טלפון
הודעה
משרד עורכי דין - פרטי התקשרות

חוק הנכים (תגמולים ושיקום), תשי"ט- 1959 [נוסח משולב], מגדיר את המונח "נכות" כאיבוד הכושר לפעול פעולה רגילה, בין גופנית ובין שכלית, או פחיתתו של כושר זה, שבאו לחייל משוחרר או לחייל בשירות קבע כתוצאה ממחלה, או החמרת מחלה או חבלה.

 

החוק דן בשלושה גורמי נכות נפרדים שהם חבלה, מחלה או החמרת מחלה.

חלק עיקרי בהגדרת הנכות, הינו הדרישה לקיומו של קשר סיבתי בין הפגיעה לבין השירות הצבאי. על החייל הנפגע להוכיח כי הוא איבד את כושרו או שפחת כושרו מלפעול פעולה רגילה, בין גופנית ובין שכלית, כתוצאה ממחלה, החמרת מחלה או חבלה אשר אירעו לו בתקופת שירותו ועקב שירותו הצבאי.

קצין התגמולים אליו התובע מגיש תביעתו להכרה כנכה, הוא המוסמך להכיר באדם כנכה בהתאם להגדרות החוק, והועדה הרפואית היא זו אשר מוסמכת לקבוע את דרגת נכותו של הנכה.

כלומר, הכרתו של נפגע כנכה על פי חוק הנכים, היא השער לכניסתו למסלול בו תקבע נכותו על ידי ועדה רפואית, שעניינה הכרה על ידי קצין התגמולים בקשר סיבתי שבין המחלה, החמרת המחלה או החבלה לבין השירות הצבאי. רק לאחר מכן קובעת הועדה הרפואית את דרגת נכותו של התובע, בהסתמכה על תקנות הנכים (מבחנים לקביעת דרגת-נכות), תש"ל – 1969, המונות רשימה של פגימות ובצידן אחוזי הנכות הקבועים לכל פגימה ופגימה.

הגדרת המונח "נכות" כמשמעותו בחוק הנכים הינה מורכבת ומסובכת, וכוללת בתוכה הגדרות ומונחים אשר עוררו מחלוקת רבה בפסיקה. על כן, רצוי מאוד להיעזר בעורך דין מקצועי ובעל ניסיון בייצוג מול קצין התגמולים ובפני וועדות רפואיות של משרד הביטחון.

 

משרדנו בעל ניסיון רב בטיפול בתביעות מול משרד הביטחון. עורכי הדין במשרדנו מלווים את הלקוח החל ממילוי התביעה להכרה כנכה, ייצוג בוועדות הרפואיות של משרד הביטחון, ערעורים על החלטות קצין תגמולים וערעורים לבית משפט המחוזי על החלטות ועדת ערעורים.

במידה והנך מעוניין, תוכל לפנות עוד היום למשרדנו ונדאג לתאם לך פגישת ייעוץ!

מאמרים נוספים בנושא:

מצבי דחק נפשי כגורמים לסוכרת

האם מצב של סטרס – לחץ נפשי קיצוני – יכול להוות הגורם להתפרצות מחלת הסוכרת?

 

 

נפצע במלחמת שלום הגליל בשנת 1982 והוכר כיום כנכה משרד הביטחון

לחם במלחמת שלום הגליל והגיש תביעה לאחר למעלה מ- 20 שנה...

 

תביעה להכרה בנכות על פי חוק הנכים לאחר מות התובע

 

המנוח נפטר ביום 6.6.06, וכעבור 4 שנים לאחר פטירתו, פנו אלמנתו ויתר יורשיו לקצין התגמולים של משרד הביטחון, בבקשה להכיר בו כנכה על פי חוק הנכים (תגמולים ושיקום), תשי"ט- 1959 .

 

הוכחת תביעה על פי חוק הנכים

 

המערער, יליד 1973, התגייס לשירות סדיר בצה"ל ביום 25.3.1992, בפרופיל 97, ושירת כ-8 שנים. המערער הגיש תביעה למשיב, להכרת זכות לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום), התשי"ט 1959 (נוסח משולב), (להלן:"החוק"), בגין מספר פגימות (ו"ע 474/07 גאלב פלאח נ' משהב"ט-אגף השיקום -ק.תגמולים, ע"נ 12736-12-08 גאלב נ' קצין התגמולים – משרד הביטחון – אגף השיקום).

 

פרשנות המושג "נכות" לצורך הכרה לפי חוק התגמולים

ביהמ"ש נדרש לשאלה פרשנית באשר למושג "נכות" לצורך הכרה לפי חוק הנכים תגמולים ושיקום. בהודעת הדחייה, כתב קצין התגמולים למערער כי: "לא נותרה לך נכות מבחינת הסיבוך הכלייתי של האמפטיגו ואינה קיימת נכות אורולוגית כמשמעותו בסעיף 1 לחוק".

 

פציעה בעת משחק קט-רגל בשכונה כהכנה למבחן "בר-אור" בצבא

הכותרת נשמעת מעט הזויה, אבל מקרה שאירע אכן היה. המדובר בחייל המשרת בצבא קבע כטכנאי אלקטרוניקה בחיל האוויר. באחד הערבים (לא בשעות העבודה) לקח הלה חלק במשחק קט-רגל, שהתקיים באולם ספורט פרטי בקיבוץ רמת הכובש. הפעילות כאמור נערכה בשעות הערב ואורגנה ע"י קבוצה פרטית, אשר חבריה, בכללם המבקש, שילמו עבור החזקת האולם.

 

אי הכרה בנכות מחמת התנהגות רעה חמורה

 

המדובר ביליד 1980, אשר שירת בצבא כסדרן חדר אוכל בבסיס. תנאי השירות היו נוחים, ולמערער הותר להימצא תכופות בביתו או מחוץ לבסיס. בנסיעותיו אל הבסיס וממנו, השתמש המערער באופנוע שהיה שייך לאחר, בנפח מנוע של 966 סמ"ק, אף שהיה ברשותו רישיון לנהוג באופנוע שנפח מנועו רק עד 50 סמ"ק.

 

נפגע התובע מכוח חוקים נזיקיים אינו יכול לתבוע מכוח חוק הנכים


ביום 30.8.98 אירעה תאונת דרכים לחייל ברכב אשר היה מבוטח אצל הנתבעת, חב' ביטוח. הנפגע היה מעורב בתאונת דרכים עצמית. כתוצאה מכך, נגרמו לנפגע נזקי גוף קשים.

 

הכרת משהב"ט בסכיזופרניה פרנואידית כרונית

1.5.2011

מאמר זה יעסוק בהכרה של משרד הבטחון בלוחם מג"ב לשעבר, אשר במשך שנים סובל ממחלת סכיזופרניה פרנואידית שהתפרצה אצלו בתקופת השירות הצבאי (עא (י-ם) 6189/05).

 

פציעה של חייל בחופשה

22.6.2011

 

מהו הדין לעניין חייל, בשירות סדיר ובשירות קבע, אשר נפצע  במהלך חופשה?

בחוות דעת זו אסקור את הדין החל על חייל, בשירות סדיר ובשירות קבע, אשר נפצע בעת ששהה בחופשה.

אבחן האם יש משמעות למעמדו של החייל, כחייל בשירות סדיר או בצבא קבע, ובאילו נסיבות החייל יהא מבוטח.

לצורך כך אבחן את החקיקה והפסיקה הרלוונטיים.

 

 

 

משרד הביטחון הכיר בחייל כלוקה בהלם קרב חרף העדר מסמכים מתקופת השירות

 

חייל שחווה את מראות מלחמת לבנון הראשונה, כשמפקדו התאבד לנגד עיניו, וכשחבריו נורו מאש כוחותינו, מתדרדר נפשית. אך ורק בחלוף עשור הוא מאושפז ומאובחן כסכיזופרן. הוא מגיש תביעה לקצין התגמולים בטענה שמחלת הסכיזופרניה אצלו, כמו גם הלם הקרב, נגרמו כתוצאה משירותו הצבאי. קצין התגמולים גורס כי הוא אינו לוקה ב PTSD, וכי יש לזקוף אך ורק כ – 25% מסך מחלת הסכיזופרניה שלו, על חשבון השירות. מהו הדין? שאלה קשה זו נדונה בעא (ת"א) 2112/09  יהב אלון נ' קצין התגמולים מדינת ישראל, משרד הביטחון (ניתן ביום: 13.3.11).

 

 

נכות מוסבת, מה היא?


על פי תקנה 9 (א) לתקנות הנכים (מבחנים לקביעת דרגות-נכות), תש"ל- 1969, (תיקון: תשנ"ח), נכות  מוסבת מוגדרת כפגימה " הנובעת באופן בלתי-אמצעי מהפגימה המוכרת של הנכה במשרד הביטחון, אף אם איננה נובעת באופן בלתי-אמצעי מחבלה, מחלה או החמרת מחלה שאירעו בזמן השירות עקב השירות ". מדובר במקרים בהם נגרמה לנכה מסוים נכות נוספת בעקבות נכות מוכרת. למשל חייל נכה המוכר עקב צפצופים חזקים באוזניו אשר כתוצאה מהם לקה בנפשו.

 

 

פגיעת חייל בעת משחק בזמנו הפרטי לא תוכר כנכות עקב השירות הצבאי

פגיעה של חייל בעת משחק קט רגל, בזמנו הפנוי,

 

 
לראש העמוד ↑