משרד עורך דין

היתר נישואין

להערכת סיכויי תביעתך:

שם
דוא"ל
טלפון
הודעה
משרד עורכי דין - פרטי התקשרות

 

 

מאמרים נוספים בנושא:

עגינות בנישואים אזרחיים?

ב"ה                                                                                                                                                    1.1.2015

מסקירת הנושא שבנדון, עולה כי מצבו של גבר עגון, הינו הרבה יותר טוב ממצבה של האישה העגונה, זאת על אחת כמה וכמה כשעסקינן בגבר "שנישא" בנישואים אזרחיים, היינו שלא כדת משה וישראל.

 

פיצוי של כמעט 800,000 ₪ בגין הפרת הבטחת נישואין והתחייבות לרכוש דירה משותפת

בימ"ש השלום בת.א.  175851/09  שחר נ' מנשה חייב את מנשה ארנון לשלם לשולמית שחר 790 אלף שקלים בגין שורה של הבטחות כלפיה אותן הפר, לרבות הפרת הבטחת נישואין. 600 אלף שקלים מתוך הסך הינו תמורת דירה שהבטיח להעניק לה. ביהמ"ש קבע כי: " להבטחות אלה לא היה כל בסיס ועל-פי עדותו הוא עשה זאת במרמה, מתוך מודעות מלאה לתרמית זו ". הצדדים חיו יחדיו בשנים 2000-1982, אך בית המשפט לענייני משפחה קבע שאינם ידועים בציבור. במהלך הקשר העבירה שחר לארנון את כספיה וחסכונותיה, לאחר שהבטיח לשאת אותה לאישה ולרכוש נכסים במשותף עימה. שחר אף התגרשה מבעלה ואבי ילדיה למענו של ארנון.

 

 

ביגמיה כעילה לתביעה אזרחית

ביגמיה יכולה להיות גם עוולה אזרחית, כך שמי שמתחתן בנישואיי ביגמיה, עלול  להיתבע תביעה נזיקית בגין הפרת חובה חקוקה ( ראו למשל פסה"ד תמ"ש 026680/05, בעניין ה.ג. נ' ט.ג. בית משפט לענייני משפחה ירושלים). במקרה זה, דובר בצדדים מוסלמים, בהם הגבר נישא בנישואין שניים לאישה שניה בטרם התגרש מהראשונה. חרף העובדה כי הנישואים השניים הם תקפים על פי דינם האישי של הצדדים ( המשפט המוסלמי/השרעי) , הגבר הורשע בביגמיה וחוייב בתשלום פיצויים ניזיקיים בתביעה הנזיקית שהגישה נגדו אשתו הראשונה, בגין הפרת חובה חקוקה.

 

מה לבית הדין הרבני ולנישואי יהודי עם לא יהודיה?

התשובה לכך היא שלילית. בית הדין הרבני בצפת בתיק  7493-12-1 פלוני נ' פלונית, דחה בקשת בני זוג, בעל ואשה, להתיר לבעל להינשא לעובדת זרה בגין מצבה הרפואי של האישה.

בטרם הגשת הבקשה לבית הדין הרבני , ניהלו בני הזוג הליכים ממושכים מול משרד הפנים בבקשת הבעל להליך חיים משותפים עם "בת זוגו" שהינה עובדת זרה המטפלת באשתו החולה. בעקבות סירוב הבקשה לחיים משותפים, פנו הבעל , האשה  ו-"בת זוגו", העובדת הזרה לבית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, ועתרו כנגד ההחלטה ובמקביל הגישו ביחד בקשה לרבנות להתרת נישואי הבעל עם העובדת הזרה.
 
לראש העמוד ↑