משרד עורך דין

פיצויי נזיקין בשל סרבנות למתן גט

להערכת סיכויי תביעתך:

שם
דוא"ל
טלפון
הודעה
משרד עורכי דין - פרטי התקשרות
מי מאתנו לא שמע על בעלים אשר מסרבים לתת גט לנשותיהם ומשתמשים בכך למטרות לחץ בעניינים שונים. ברור לכל כי אשה המסורבת גט עוברת סבל גדול אשר גולש לתחומים שונים בחייה. בין היתר, מנועה היא מלהקים לעצמה חיים חדשים עם בן זוג חדש, פרנסתה נפגעת ותחושת התסכול שלה מרקיעה שחקים.

 

החוק איפשר לבית הדין הרבני הטלת סנקציות שונות ששימשו כ"שוט" נגד סרבני גט אלו. בין היתר ניתן לעכב יציאתו מן הארץ של סרבן הגט כמו"כ, לבטל דרכונו, לשלול ממנו את רשיון הנהיגה, לאסור עליו לעבוד במשרות ציבוריות וכן הגבלות שונות על חשבון הבנק שלו.  לכל אלה נוספו בשנים האחרונות סנקציות נוספות מתחום דיני הנזיקין. החל משנת 2000 החלו שופטי ישראל להכשיר מסלול פיצוי חדש המאפשר לעגונה לתבוע בגין נזקים לא ממוניים עבור שנות העגינות.


מהם נזקים לא ממוניים?

התשובה היא במישורים של כאב וסבל ועוגמת נפש.  כמו"כ שופטים החלו לדון בתביעות כאלו כפי שדנים בתביעות נזיקיות לכל דבר ועניין.

 

דוגמא: בימים אלו ממש נתן כב' השופט מנחם הכהן מירושלים החלטה תקדימית המרחיבה את מעגל הפיצוי ומאפשרת באופן תיאורטי לתבוע פיצוי מסרבן גט גם כאשר בית הדין לא חייבו במתן גט. השופט אף הרחיב את החבות גם כנגד אחיו של סרבן הגט, במידה ויוכח כי השפיע עליו שלא לתת גט.  לדעת כב' השופט הכהן בפסק דין שנתן בעניין סרבן גט, קבע הוא פיצוי כולל של 425,000 ₪ כפיצוי עונשי נגד הבעל.  כב' השופט צבי ויצמן במקרה אחר, פסק סך של 711,000 ₪ פיצוי עונשי על סרבן גט.  דבר זה מן הראוי שיחלחל לתודעה של סרבני הגט למיניהם.

עורך דין דיני משפחה מסוגל להשפיע על החלטתו של בית המשפט לטובת הלקוח שלו ולהשיג את מטרתו בקבלת גט. ייצוג על ידי עורך דין מקצועי ומנוסה יאפשר לו לשלוט בתנאי הסכם גירושין ותוצאותיו. אל תשכחו שעורך דין בענייני משפחה יכול לא רק לזרז את הליך הגירושין, אלא גם לסייע להימנע ממכשולים שיכולים להפריע לקבלת תוצאות חיוביות ורצויות.
מאמרים נוספים בנושא:

סירב ליתן גט וחויב בפיצוי האישה בסך של למעלה מ-200,000 ₪

16.2.2014

בית המשפט לענייני משפחה בירושלים חייב בעל לפצות את אשתו בסך של 202,500 ₪ בגין סירובו ליתן לה גט.

 

ביהמ"ש לענייני משפחה דחה תביעה נזיקית של אישה נגד בעלה מחמת שיהוי וחייב אותה בהוצאות בסך 30,000 ₪ !

3.3.2014

בית המשפט לענייני משפחה דחה תביעתה של אישה שהגישה כנגד בעלה לאחר למעלה מ-24 שנים מעת שחדלו לגור יחדיו, וזאת  מחמת שיהוי בהגשת התביעה.

 

האם ניתן לתבוע פיצוי נזיקי בגין בגידה או ניאוף?

בית המשפט העליון דחה ערעור של בעל שהגיש תביעה נזיקית נגד גיסו, בשל נזקים נפשיים שנגרמו לו כתוצאה מגילוי הרומן שניהל הגיס עם אשת המערער וקבע כי המשפט אינו מכיר בעוולת הניאוף.

 

הבעל התעלל נפשית באשתו ויפצה אותה ביותר מ- 600,000 ₪!

 

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את ערעורה של האישה והגדיל את הפיצוי הנזיקי אשר נקבע בבית המשפט לענייני משפחה והעמיד אותו על סך של 600,000 ₪!!

 

חיוב האישה בפיצוי הבעל בגין סרוב למתן גט

בית משפט לענייני משפחה חייב את האישה בתשלום פיצוי בסך של 223,400 ש"ח לבעלה לשעבר, בשל סירובה במשך עשרות שנים לקבל גט.

 

פיצוי בגין ביטול חתונה

האם הפרת הבטחת נישואין הינה עילה לקביעת פיצויים לצד שביטלו לו את החתונה?

 

שאלה זו הובאה בפני בית משפט השלום בירושלים בפני כבוד השופטת עירית כהן (ת"א 22167-08 נ.ת נ' ת.כ).

 

חיוב אח של סרבן גט בפיצוי לאישה

 

בפס"ד תמ"ש (משפחה ירושלים) 22158/97 נדון המקרה הבא: אישה ביקשה להתגרש מבעלה, אשר אובחן כחולה נפש ובהמשך כ"חסוי". אחיו של הבעל, גיסה של האישה, ניהל עבורו את ההליכים, במקומו.

הגיס סירב לתת את הגט לאישה בוענה כי הוא שומר על זכויותיו של הבעל ברכוש המשותף.

 

מערכת יחסים ללא מחויבות ללא הבטחת נישואין

בתיק עמ"ש (ת"א) 1165-09 פלונית נ' פלוני ואח', דחה בית המשפט המחוזי ערעורה של אישה (להלן: "המערערת") אשר תבעה מבן זוגה את שיתופה ברכושו הצבור וכן דחה את בקשתה להיות מוכרת "כידועה בציבור" שלו. כמו כן, ביטל ביהמ"ש המחוזי את הפיצוי אשר פסק לה ביהמ"ש קמא, בסך 50,000 ₪,  וזאת מן הטעמים הבאים:

 

תביעה נזיקית כנגד קרוב של סרבן גט

האם ניתן לתבוע בנזיקין קרוב של סרבן גט?

 

פיצוי לאישה מוסלמית בגין אלימות והתעמרות

2.7.2012

 

האם אישה שסבלה מאלימות מילולית ופיזית במהלך חיי הנישואים זכאית לפיצוי מאת הבעל?

האם אישה שגורשה בעל כורחה זכאית לפיצוי מאת הבעל?

שאלות אלו נדונו בבית המשפט לענייני משפחה בטבריה בפני כבוד השופט אסף זגורי (תמ"ש (משפחה טבריה) 34994-06-10).

 

סרבנית גט נאלצה לשלם לבעלה 400,000 ₪

 

בתיק תמ"ש 35371-02-10 בבית המשפט לענייני משפחה בת"א, נדון המקרה הבא:

זוג חרדים נישא כדמו"י בתאריך 16.6.03. כארבעה חודשים לאחר הנישואין, כאשר האישה היתה בהריון, היא עזבה את הבית ועברה להתגורר אצל הוריה.  מס' חודשים לאחר מכן, הגיש הבעל תביעה לגירושין. בני הזוג היו בדיונים בבית הדין הרבני ולאחר ניסיונות שלום בית ופשרות אשר לא צלחו, חייב ביה"ד הרבני את האישה בגט בשנת 2005. לאחר ניסיונות פישור, נקבעה חובה זו של האישה לקבל גט גם בשנת 2007. האישה ערערה לביה"ד הרבני הגדול ואף לבג"ץ, אולם כל תביעותיה וערעוריה נדחו. בשנת 2010 הותר לבעל לשאת אישה שנייה בהיתר של 100 רבנים. הבעל נישא לאישה נוספת בתאריך 15.3.2011 והאישה עדיין בסירובה, ממאנת לקבל גט.

 

תביעת נזיקין נגד בן זוג בוגד, האמנם?!

24.7.11


חיים אנו בתוך עמינו, ומודעים אנו לתופעה המתפשטת בארצנו, כאש האוחזת בנעורת - תופעת הגירושים. זוג נשוי אחד מכל שלושה זוגות מוצא עצמו בכל שנה עומד על מדרגות הרבנות, בכיוונם ההפוך. אחת מסיבות הגירושים הנפוצות לצערנו, הינה תופעה נוספת בפני עצמה - תופעת הבגידות.

 

 

פיצוי לאישה בשל התעללות פיזית ונפשית של הבעל

25.5.2011


בית המשפט לענייני משפחה בתמ"ש 82377/99 ד.מ.ש. נ' צ.ש. קיבל תביעה של אשה כנגד בעלה לשעבר, בגין נזקי גוף, תקיפה ותקיפה מינית, בקובעו כי עליו לפצותה בסך של 450 אלף שקל.

 

 

פיצוי בגין אי קיום יחסי אישות – האמנם?


בית משפט לענייני משפחה בירושלים בפס"ד תמ"ש 24760/08, קיבל תביעתה של אישה אשר הוגשה נגד בעלה, וחייב את הבעל בתשלום פיצויים בגין נזק לא ממוני למעלה מ-100,000 ₪ לאשתו, עקב הימנעותו מלקיים עמה יחסי אישות בליל הנישואין, לאחריו ובכלל.

 

 

ביהמ"ש חייב בעל שהתעלל באשתו לפצותה בשישים אלף ש"ח


בית המשפט המחוזי הורה לבעל שהתעלל באשתו לפצותה בסך 60 אלף ש"ח (תמ"ש  10382/06 ג' נ' ג'  (ניתן ביום 28.10.10)).

 

תביעת נזיקין עם עוגמת נפש בין בני זוג

 

בפס"ד תמ"ש 1847/04 פלוני נ' פלונית, דובר על בני זוג, אשר כל צד הגיש לביהמ"ש תביעות נזיקיות כלפי הצד השני.

הבעל הגיש נגד האישה תביעה לתשלום דמי שימוש ראויים בגין שימושה בדירתם המשותפת. בנוסף, הגיש תביעה לתשלום בגין עוגמת נפש שנגרמה לו עפ"י טענתו מכך שאשתו בגדה בו וכן, תביעה בגין עוולת הנגישה.

 

 

תביעה נזיקית נגד אישה המסרבת ליתן גט וממשיכה להתגורר בדירה השייכת לבעלה


דובר במקרה של בני זוג, גבר בן 83 ואישה בת 72, אשר התחתנו בתחילת שנות התשעים של המאה הקודמת. בעת הנישואים כל אחד היה כבר עם ילדים גדולים שהתחתנו ועזבו את הבית, ולכל אחד היתה דירה בבעלותו, שהיתה דירתו עוד בטרם הנישואים. השנייים אף חתמו על הסכם ממון, לפיו במקרה של פקיעת הנישואים עקב גירושין או פטירה, לאף אחד לא תהיה זכות בדירת רעהו, והזכויות בדירה יועברו ליורשי כל צד. במהלך הנישואים, השניים התגוררו בדירת הבעל. בינתיים, האישה, השכירה את הדירה בבעלותה, ומכספי השכירות שילמה את המשכנתא הרובצת על דירתה.

 

 

האם בדומה לאשה עגונה, זכאי גבר שאישתו מסרבת להתגרש ממנו, לפיצויים נזיקיים , בשל סירובה להתגרש ממנו?

 

 

כבוד השופט מנחם הכהן, מביהמ"ש לענייני משפחה בירושלים, בפסק דין תקדימי  תמ"ש 021162/07 פלוני נ' פלונית, שניתן ביום 21.01.2010 ), חייב אישה, אשר מסרבת להתגרש מבעלה, לשלם  לו פיצויים ניזיקיים.

 

 
לראש העמוד ↑